Czytaj
Nawyki, które sprawią, że Twoja rodzina będzie zdrowsza - ilustracja

Nawyki, które sprawią, że Twoja rodzina będzie zdrowsza

Oceń 108

Bycie dobrym rodzicem, mężem/żoną, obywatelem wymaga od nas ciągłych poświęceń, a zarazem brzmi dosyć idyllicznie. W którymś momencie po prostu odpuszczamy i popadamy w rutynę, która zatacza koło w postaci kolejnych wyrzutów sumienia. A wystarczy zaledwie parę drobnych zmian, byśmy powiedzieli sobie: czuję, że robię to dobrze!

Zazwyczaj w życiu wygląda to tak, że trudno nam odmówić sobie kolejnego ciastka na deser, a co dopiero wpoić dziecku do głowy co dobre, co złe, kiedy okazywać skruchę, a kiedy być dumnym z tego co się posiada. Ale bez obaw, nie jest tak, że teraz musimy wchłonąć całe poradniki z cyklu Jak być dobrym rodzicem lub, że takie rzeczy powinniśmy wiedzieć z chwilą kiedy nasze dziecko przyjdzie na świat.

O dobre stosunki w rodzinie możemy zacząć dbać w każdym momencie i nie wymaga to nie wiadomo jakich poświęceń, a chwili uwagi i narzucenia sobie małego rygoru.

Przechodząc do konkretów, po pierwsze ćwiczmy bycie wdzięcznym oraz dziękowanie sobie nawzajem w różnych sytuacjach. Kiedy my byliśmy młodsi często na wiele rzeczy trzeba było sobie zapracować, obecnie żyjemy w czasach kiedy dzieciaki dostają wszystko czego chcą bez większego wysiłku. Dlatego tak istotne jest nie zatracenie tej naturalnej pokory i wdzięczności za to co dostajemy. Możemy np. wieczorami przy kolacji opowiadać sobie o miłych i pozytywnych rzeczach, jakie miały miejsce w ciągu dnia. Możemy również razem z dzieckiem stworzyć ilustrację pokazującą wszystko co dobre w naszym życiu. Taki obraz zawieszony w pokoju malca lub w salonie będzie przypominał całej rodzinie o rzeczach istotnych.

Po drugie, nie zapominajmy o zabawie. Codzienne napięcia, sytuacje stresowe powodują, że trudno nam się najzwyczajniej zrelaksować. W konsekwencji obawy i nerwy przerzucamy na domowników i koło ciągłych pretensji się zamyka. Spróbujmy więc ustalić wspólnie z rodziną chociaż jeden dzień w tygodniu, który spędzony zostanie na rodzinnych zabawach, wspólnym spędzaniu czasu, nie mówieniu o rzeczach przykrych, tylko na najprostszym w świecie odpoczynku.

Starajcie się organizować swój czas oraz czas dziecka. Wystarczyć spisać rzeczy do zrobienia, czyli zrobić tzw. listy to do będą tutaj najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nauczymy naszą pociechę organizacji wówczas nie będzie sytuacji, w których dziecko zapomni o pracy domowej lub o wyprowadzeniu psa na spacer. Dawajmy dziecku dobry przykład, a tym samym zachowajmy równowagę w naszym, dorosłym życiu.

Kolejna kwestia, to rzecz która ma wpływ na nas od strony fizycznej, jak i psychicznej. Mowa tu mianowicie o regularnych posiłkach. Po pierwsze jest to rzecz istotna, aby zachować dobrą sylwetkę, dostarczyć do organizmu odpowiednią dawkę i witamin i minerałów, wspomóc go podczas wysiłku umysłowego. Po drugie, regularne posiłki to też okazja do wspólnych spotkań przy stole, chwil spędzonych razem, a więc jest to kwestia, która przenosi się także na sferę psychiczną.

Do tej listy możemy dopisać jeszcze parę innych przykładów działań, jakie sprawią, że nasza rodzina będzie szczęśliwsza, harmonijna i po prostu zdrowsza. A jakie są Wasze dobre nawyki, które praktykujecie wspólnie z rodziną?

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń