Czytaj
Nietypowe początki chorób - ilustracja

Nietypowe początki chorób

lek. Iwona Szkutnik-Bochen
Oceń 10

Gdy dzieci stają się nadpobudliwe

Zdarza się, że w przebiegu niedokrwistości z niedoboru żelaza występuje spaczony, wybiórczy apetyt tzw. pica. Dzieci mają wówczas apetyt na kredę, krochmal czy ziemię. Objaw ten potrafi wyprzedzać pojawienie się niedokrwistości. Innym objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza może być dysfagia, czyli trudności z przełykaniem. Taki zespół chorobowy nosi nazwę zespołu Plummera-Winsona. Anemii towarzyszy wówczas skurcz przełyku. Często w tej sytuacji dzieci odmawiają przyjmowania posiłków, słabo przybierają na wadze.

Niekiedy zdarza się, że w czasie dojrzewania płciowego dochodzi do rozwoju nadczynności tarczycy. Do objawów tego schorzenia należą m.in. zmiany zachowania. Dzieci stają się nadpobudliwe, często niegrzeczne, zaczynają gorzej się uczyć, źle odnoszą się do osób ze swojego otoczenia, gwałtowanie chudną pomimo wilczego apetytu. Z kolei w niedoczynności tarczycy mogą być rozkojarzone, narzekać na zmęczenie i nadmierną senność oraz przybierać na wadze. Należy pamiętać, że zmiany zachowania dziecka mogą mieć również o wiele poważniejsze przyczyny.

Unikanie chodzenia

W przebiegu białaczki częstym objawem chorobowym są bóle kończyn dolnych. Małe dzieci unikają wtedy chodzenia, chcą być noszone na rękach, bywają niespokojne i płaczliwe. W przypadku tej choroby bardzo często pojawiają się na skórze i na błonach śluzowych drobne punkcikowate wybroczyny. Są to zmiany wielkości łebka od szpilki. Ich pojawienie się wynika z małopłytkowości, czyli obniżenia liczby płytek krwi w naszym układzie krwionośnym. Bardzo łatwo przeoczyć te zmiany. Co więcej niektórzy rodzice często przypisują je alergii na jakiś składnik pokarmowy czy kosmetyk. Zaniepokoić nas powinien również tzw. objaw zachodzącego słońca. Pojawia się on najczęściej u dzieci w przypadku podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego w przebiegu wodogłowia. Polega on na skierowaniu gałek ocznych w dół i widocznym rąbku twardówki nad tęczówką.

Kolejnym nietypowym objawem jest zażółcenie twardówek i skóry w sytuacjach stresowych, w czasie miesiączki czy po spożyciu alkoholu. Może to sugerować zespół Gilberta, czyli tzw. okresową żółtaczkę młodocianych. Jest to łagodne zaburzenie metabolizmu bilirubiny, które objawia się nieznacznym podwyższeniem bilirubiny pośredniej we krwi. Bardzo często chorzy mają ładny, oliwkowy odcień skóry, mylnie oceniany jako śniada karnacja. Zaburzenie to częściej dotyczy chłopców i pojawia się zwykle w okresie młodzieńczym. Nie wymaga leczenia. Pacjenci powinni jednak unikać rygorystycznych diet i picia alkoholu.

Jakim chorobom towarzyszą wymioty?

Do częściej występujących objawów chorobowych u dzieci możemy zaliczyć wymioty. Mogą się one pojawiać w różnych jednostkach chorobowych. Często towarzyszą chorobom infekcyjnym, takim jak płonica, mononukleoza zakaźna czy zakażeniom układu moczowego. Wymioty wraz z bólami głowy i nadmierną sennością mogą świadczyć o podrażnieniu opon mózgowo-rdzeniowych w przebiegu ich zapalenia. Poza tym taki objaw może występować w chorobach endokrynologicznych, na przykład w guzie nadnerczy (pheochromocytoma), cukrzycowej kwasicy ketonowej i w guzach mózgu. W przypadku guzów najczęściej są to chlustające wymioty, zwykle w godzinach porannych, mające związek ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Inne przyczyny to zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność przewodu pokarmowego, skręt jelit czy zapalenie trzustki.

U dzieci mogą także występować zawroty głowy. Są one objawem wielu chorób, zarówno ogólnopediatrycznych, jak i neurologicznych. Od dzieci, zwłaszcza najmłodszych, bardzo trudno uzyskać obiektywną informację dotyczącą zawrotów głowy. Wówczas należy zwrócić uwagę na objawy towarzyszące im, na przykład niepewny, chwiejny chód czy padanie, a także skargi na problemy z widzeniem. Do częstych przyczyn zawrotów głowy można zaliczyć nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, hipoglikemię (niskie wartości poziomu cukru), niedokrwistość czy zaburzenia rytmu serca. Inne przyczyny to zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, guzy, wady mózgu, padaczka.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń