Czytaj
Nocnikowy trening - ilustracja

Nocnikowy trening

Oceń 104

Odrzucenie pieluch i przesiadka na nocnik, to prawie tak ważne wydarzenie, jak pierwszy ząbek, pierwszy krok, czy pierwsze słowo. To znak, że nasz maluch dorasta i w pewnych czynnościach może już naśladować dorosłych.

Dlatego też tak istotne jest, by nocnikowy trening dziecko przeszło nie za późno, ale i nie za wcześnie. Próby sadzania półtora rocznego malca skończą się raczej niepowodzeniem, gdyż częstotliwość oddawania moczu przez dziecko w tym okresie jest większa niż co godzinę. Skończy się to więc naszym zniecierpliwieniem i brakiem sił, a w przypadku brzdąca - niechęcią do wszelkich nocnikowych prób. Dlatego przyjmuje się, że najlepszy okres to czas pomiędzy 18 a 22 miesiącem życia. 

Dla wielu jednak dzieci ustalenie gotowości nie jest takie łatwe i dopiero pewne symptomy mogą pomóc nam rozpoznać kiedy nasza pociecha gotowa jest, by taki trening rozpocząć. Przede wszystkim chodzi o wiedzę, gdzie się znajdują pieluchy czyste, a gdzie wrzuca się brudne, kiedy chce mi się siusiu i kupkę, w jaki sposób to komunikuję, czy umiem rozpoznać, że zaraz to się wydarzy? Jeśli dziecko będzie znało odpowiedź na większość powyższych pytań, wówczas będzie to dla nas sygnał, iż przesiadkę na nocnik możemy rozpocząć.

Co do samej metody, to właściwie mamy trzy możliwości przeprowadzenia nocnikowego treningu:

  1. Intensywny

  2. Etapowy

  3. Z nagrodami

1. Intensywny

Często bywa tak, że naukę samodzielnego załatwiania swoich potrzeb zostawiamy na ostatnie lato przed rozpoczęciem edukacji przedszkolnej. Musimy wówczas zintensyfikować nasze działania. Zakupujemy nocnik, stawiamy go w specjalnie wydzielonym do tego miejscu w naszej łazience, a następnie informujemy malca, że od tej chwili załatwia swoje potrzeby wyłącznie do nocnika. Pielucha już nie ląduje na pupie dziecka, od teraz biega on wyłącznie w specjalnych majeteczkach, które mają przekonać go, że robienie pod siebie nie jest najlepszym pomysłem. Metoda ta, choć w przypadku dzieci, które nie będą stawiały większego oporu, może wyjść im i nam na dobre. Jednakże w przewadze może okazać się wieloma dniami syzyfowej pracy. Z pewnością musimy uzbroić się w cierpliwość i zachować zimną krew tak, by nie zionąć złością na biednego malucha. Od powodzenia z pewnością zależy poziom naszego przygotowania - zakupmy odpowiednią ilość majteczek, postawmy na poradniki dla nas oraz specjalne książeczki edukacyjne dla dziecka.

2. Etapowy

Jeżeli czasu na nocnikowy trening jest więcej, mozemy podjąć mniej drastyczne kroki, czyli np. zostawiamy dziecku pieluchę na pupie, ale pokazujemy, że jest coś takiego jak nocnik, oswajamy go z nim, pokazujemy o co z nocnikiem chodzi i jak załatwianie się do tego pojemnika wygląda. Z racji, że dzieciaki uczą się przez naśladownictwo możemy pozwolić towarzyszyć dziecku podczas naszych czynności w toalecie omawiając krok po kroku co robimy. W tej metodzie, od momentu zakupu nocnika, do samodzielnego skorzystania z niego może minąć dużo czasu (nawet parę miesięcy). Decydując się na nią wiedz, że będą to długie tygodnie z brakiem postępów. Ale pamiętać należy, że będzie to metoda bezstresowa dla dziecka. To ono finalnie zdecyduje kiedy na nocnik zasiąść i kiedy pieluchę odrzucić. Ważne, by cały czas go do tego zachęcać, stymulować.

3. Z nagrodami

Ostatnią propozycją treningu jest trening uwzględniający nagrody. Za każde siusiu, czy kupkę do nocnika maluch otrzymuje naklejkę (gwiazdkę, serce). Pięć odznak równa się nagroda duża np. zabawka. Plusem tej metody jest dosyć szybkie odstawienie pieluch. Minusem zaś bywa fakt, iż od otrzymywania nagród trzeba będzie dziecko odzwyczaić. Możemy wówczas zacząc odchodzić od nagród np. zabawkowych przechodząc do nagród typu bielizna z ulubionym bohaterem. Pytanie tylko, czy codzienne wręczanie nagród nie zrujnuje naszego domowego budżetu. Jednak podobnie, jak metoda druga i tutaj dziecko nie spotyka się ze stresem, a wręcz przeciwnie.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń