Czytaj
Nowoczesne pisanki - ilustracja

Nowoczesne pisanki

Oceń 176

Czasy jednokolorowych, bo kąpanych zaledwie w cebuli jajek powoli odchodzą do lamusa. Od dziś barwimy świąteczne pisanki wszystkimi kolorami tęczy, przystrajamy włóczką, dorabiamy im uszy, fryzury i peleryny na miarę ukochanych bajkowych bohaterów.

Jak się zabrać za przystrajanie wielkanocnych jajek?

Na poszukiwania odpowiednich ozdób wybierz się razem z dzieckiem, będzie to dobry wstęp do prawdziwej, przedświątecznej zabawy. Co Ci będzie potrzebne? Różnokolorowe włóczki, kolorowy papier, klej, nożyczki, dwustronna taśma klejąca, krepina, filc, pędzle, farby, brokat lub inne drobne błyszczące ozdoby, które zakupisz w sklepach papierniczych.

Kiedy już wszystko zgromadzisz zdecyduj, czy stworzona wspólnie z dzieckiem pisanka posłuży jako ozdoba przez lata, czy będzie jednorazowym przystrojeniem. Jeśli chcesz ją zachować koniecznie wydrąż środek.

Barwimy

Kolor na skorupkach uzyskamy stosując barwniki zakupione w sklepach, ale ekonomiczniej i zdrowiej będzie jeżeli wykorzystamy w tym celu naturalne składniki. W zależności jaki kolor chcemy uzyskać wkładamy wydmuszkę  (z uprzednio zaklejonym otworem woskiem) do wody z octem oraz wybranym warzywem (barwę zieloną nada skorupce szpinak, ostrą czerwień – papryka, niebieski - liście czerwonej kapusty, żółty – kurkuma, pomarańczowy – sok z dyni lub marchwi, złotobrązowy - łupina cebuli). W takiej miksturze pozostaw wydmuszkę na całą noc. Jeżeli zechcesz przygotować kolorowe jajko zachowując jego wnętrze, proces jest krótszy – zagotuj jajka na twardo zanurzone w wodzie z octem i warzywem.

Przystrajanie

Czas więc na ozdoby. Tutaj wszystko zależy od kreatywności Twojej i dziecka. Jeżeli wydmuszka ma przypominać postać z bajki wytnij z kolorowego papieru lub krepiny odpowiednie przystrojenie, jak włosy, krawat, ogon, czy dziób a następnie naklej je na wcześniej zabarwioną wydmuszkę.

Pluszowego zajączka lub misia uzyskamy naklejając na jajko dwustronną taśmę klejącą, a następnie owijając ją kawałkiem włóczki. Uszy i ogon możemy zrobić z filcu, oczy, zaś namalować farbą.

Do udekorowania naszych wydmuszek mogą posłużyć również zwykłe farby i pędzel. Skorupę zabarwioną na czerwono pomaluj czarną farbą robiąc z niej biedronkę, czułki i nóżki dorób z filcu. Voilà biedronka gotowa!

Jajko z niespodzianką! Wydmuszka wcale nie musi być niejadalna, jeżeli zapełnimy ją czekoladą stanie się prawdziwą słodką niespodzianką. Przygotowanie takiego czekoladowego jajka wymaga jednak trochę cierpliwości. Na początku posiekaj nożem jedną tabliczkę czekolady, drugą rozpuść w misce trzymanej nad garnkiem z gotującą się wodą. Kiedy czekolada osiągnie temperaturę 55 stopni zdejmij ją z ognia i wylej na blat, na posiekaną uprzednio pierwszą tabliczkę. Wymieszaj obie czekolady, aż osiągną temperaturę ok. 28-29 stopni. Zbierz czekoladę do miski i jeszcze raz podgrzej do 31 stopni. Taka temperatura będzie odpowiednia podczas napełniania wydmuszek. Zanim wydmuszki napełnisz czekoladą odpowiednio je wysterylizuj. W tym celu skorupki zagotuj w wodzie z octem, na początku doprowadzając do wrzenia, potem trzymając na wolnym ogniu jeszcze przez 10 minut. Wydmuszki odłóż na tacę i pozostaw do wyschnięcia na parę dni.

Wlej czekoladę do rękawa, za pomocą którego napełnisz skorupki. Po wypełnieniu, czekoladowe jajka odstaw na 4 godziny do lodówki i gotowe!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń