Czytaj
Po ukąszeniu komarów - ilustracja

Po ukąszeniu komarów

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 192

Ukąszenia przez komary najczęściej pozostawiają zwykle jedynie lekkie swędzenie i szybko znikające zaczerwienienie, ale u osób uczulonych na białka śliny komara mogą być bardziej dokuczliwe.

W miejscu użądlenia może powstać silny rumień i znaczny obrzęk, któremu towarzyszy ból i pieczenie. Objawy takie mogą utrzymywać się nawet od 24 do 48 godzin. Jeżeli jednak obrzęk utrzymuje się przez wiele dni należy udać się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o silnym uczuleniu dziecka lub o powstałym zakażeniu.  Do lekarza powinniśmy udać się również wtedy, gdy po ukąszeniu dziecko poczuje się gorzej, tzn. pojawią się zawroty głowy, osłabienie lub opuchlizna znacznie się powiększy. 

Jeżeli ugryzł was komar, należy powstrzymać się od drapania swędzącego miejsca. Drapiąc, można nasilić podrażnienie lub sprowokować infekcję.

Większość preparatów aptecznych "po ukąszeniach owadów" występujących w formie kojących żeli, balsamów, maści i kremów zawiera substancje odkażające, wyciągi mentolowe, eukaliptusowe, z drzewa herbacianego, aloesu etc. Silniejsze zawierają sterydy lub leki antyhistaminowe. W niektórych przypadkach zasadne może być rozważenie podania doustnych leków przeciwalergicznych i wapnia. 

Wiele osób słusznie uważa, że swędzenie po ugryzieniu komarów można opanować miejscowymi, metodami domowymi, a jest ich mnóstwo: okład z octu winnego lub spirytusowego, pasta z sody oczyszczonej i wody, zimny okład np. z kostki lodu, przekrojona na pół cebula, sok ze świeżo przykrojonej cytryny + gruby plaster cytryny, tarta natka pietruszki, wyciśnięty sok ze świeżych liści babki lancetowatej albo szałwii, świeżo rozgnieciony liść białej kapusty, okład z twarogu lub serwatki. 

Ciekawym rozwiązaniem są elektroniczne urządzenia gojące/odczulające po ukąszeniu owadów działające również przy innych ostrych reakcjach uczuleniowych. Mechanizm działania jest prosty. Pokryta szlachetnym metalem końcówka w formie płytki  nagrzana do 50 stopni Celsjusza przyłożona w miejsce reakcji uczuleniowej w bardzo szybkim tempie likwiduje obrzęk i swędzenie oraz przyśpiesza gojenie ranki po ukąszeniach owadów. 

Prawda jest taka, że osoby u których dochodzi do gwałtownych reakcji po ukąszeniu powinny po prostu w miarę możliwości unikać ukąszeń komarów. Mogą stosować zarówno naturalne jak i chemiczne repelenty. Jeśli dziecko śpi na świeżym powietrzu należy zabezpieczać wózek albo łóżeczko moskitierą. Warto też zabezpieczać moskitierą okna mieszkania, aby owady nie dostały się do pokoju dziecka. Unikamy stosowania zapachowych kosmetyków, które mogą przyciągać owady, dbamy o odpowiedni ubiór i pamiętamy, że zarówno pot, jak i przegrzanie przyciągają komary. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń