Czytaj
Pod gołym niebem - ilustracja

Pod gołym niebem

MS
Oceń 172

"Spadająca gwiazdę schowaj do kieszeni. Nigdy nie daj wypaść jej. Spadająca gwiazdkę schowaj do kieszeni. Przyda się w deszczowy dzień" tak tekst międzynarodowego standardu brzmi w ustach wokalistki zespołu IncarNations - Mai Kleszcz. Przełom lipca i sierpnia to idealny moment, żeby propozycję z piosenki spróbować wcielić w życie. Zbliżają się bowiem ciepłe noce pełne spadających gwiazd, a wraz z nimi pojawiają się szanse na rodzinny wypad na wspólne liczenie spełnionych życzeń.

Jak często zdarzyło się Waszej rodzinie wyruszyć w podróż, której celem jest odnalezienie przygody? 

W jednym z ostatnich, weekendowych dodatków do popularnej gazety, wydrukowany został wywiad z Alastairem Humphreysem - twórcą pojęcia mikrowypraw, których celem jest… no cóż. Przygoda. Brytyjczyk zachęca do oderwania się chociaż na dwanaście godzin od rzeczywistości i zejście z ustalonej drogi wydeptanej codziennością między kanapą, paczką chipsów oraz komputerem. Ścieżka, którą chce nas poprowadzić wiedzie przez podmiejskie okolice, miejsca mijane przez nas na co dzień lub takie, o których istnieniu wiemy, ale nie zastanawiamy się nad nimi. Jak Puszcza Kampinowska pod Warszawą, jak plaże w Gdańsku, jak małe miasteczka, jak polne drogi, których nie zalała jeszcze fala asfaltu, ale są przecież i istnieją. Jeśli zaufamy Alastairowi Humphreysow (a przecież mężczyzna, który został wybrany przez magazyn National Geographic za Podróżnika Roku 2012, w kwestiach przygody nie może się mylić) i wyruszymy z naszym dzieckiem w mikropodróż, możemy mieć pewność, że maluch zapamięta to doświadczenie na wiele, wiele lat.

Pod gołym niebem

Noc spędzona pod gołym niebem na biwaku często wskazywana jest, jako jedno z tych wydarzeń, które powinniśmy przeżyć z naszym dzieckiem zanim skończy ono osiemnaście lat. Kontakt z naturą, podróż w trochę straszną, ale i fascynującą ciemność nocy, jedzenie kiełbasek pieczonych nad ogniem oraz noc przespana z dala od miękkości łóżka nie tylko daje możliwość przeżycia czegoś ekscytującego (a wszyscy przecież wiemy, że nie ma lepszego pożywienia dla magii, czy wyobraźni, niż ekscytacja), ale pozwala również docenić codzienne wygody. Faktem jest, że powrót z "przyrody" do dobrodziejstw cywilizacji także może być bardzo przyjemnym doświadczeniem.

Wracając do gwiazd

Pamiętajmy, że ideą mikrowypraw wcale nie są wypady w odległe góry, czy męczący wyjazd, wymagający długich godzin stania w korkach. Chodzi o odnalezienie w swojej okolicy przestrzeni, w których czai się szansa na kontakt z naturą. Zbliżająca się aktywność rojów meteorów wydaje się być idealną sytuacją. Perseidy są widoczne od 17 lipca do 24 sierpnia, a kumulacja ich "ruchliwości" przypada na 12 sierpnia. Właśnie ta noc zwana jest "nocą spadających gwiazd" i warto wybrać ją na wieczorną wyprawę za miasto. Wybierzcie razem z dzieckiem polanę poza miastem, na której można rozłożyć koc oraz rozpalić ognisko. Spakujcie przekąski, aparat lub lornetkę albo po prostu dobry humor i ruszcie w kierunku wybranej lokalizacji. Nie musicie spać pod gołym niebem, czy namiotem (chociaż możecie, jeśli tylko macie ochotę), wystarczy, że wspólnie, całą rodziną policzycie spadające gwiazdy i na chwilę, chociaż przez te kilka minut, będziecie mogli dotknąć absolutu.

Więcej na temat mikropodróży/mikrowypraw znaleźć można:

http://www.alastairhumphreys.com

http://vimeo.com/67898756

http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/adventurers-of-the-year/2012/alastair-humphreys/

Powodzenia w odkrywaniu świata!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń