
Pokój dla dziecka. cz. II Rzeczy niezbędne
Bezwzględu na to, jak bardzo nowocześnie wyposażymy pokój dziecka, nie będzie on spełniał swojej roli jeśli zabraknie w nim paru niezbędnych elementów.
Po pierwsze: łóżko
Chociaż na pierwszy rzut oka jest to dla nas rzecz oczywista – w każdej sypialni musi znajdować się łóżko, jednakże z jego rodzajem bywa różnie. Oprócz tego, że ma być wygodne, powinno jeszcze kojarzyć się z czymś przyjemnym. Nawet mały akcent działał będzie na wyobraźnię malca i sprawiał, że codzienne „Skończ już zabawę i idź spać” nie będzie już tak denerwujące. Możemy zatem zakupić pościel z ulubionym bohaterem lub pójsć jeszcze dalej i całe łóżko zamienić w pojazd Batmana, czy statek kosmiczny.
Po drugie: światło
Oświetlenie to bardzo istotna kwestia. Dobieramy je do wieku dziecka, dlatego w pokoju niemowlaka powinny się znaleźć LEDy i żarówki energooszczędne, dające ciepłe, dyskretne światło i mogące być włączone całą noc. Powinno się też znaleźć światło duże, górne, niezbędne do wykonywania codziennych czynności przy małym szkrabie. W przypadku starszego dziecka musimy dostosować włączniki do jego wzrostu, jednak pamiętając, by zasłonięte były wszelkie kontakty i źródła prądu. Jeżeli dziecko jest w wieku szkolnym niezbędne jest oświetlenie na biurku i przy łóżku – centralny strumień, który pomoże w nauce, czy czytaniu lektur. Tutaj dobór ciepłego, czy zimnego światła jest subiektywny i może należeć do dziecka.
Wybierając światło do pokoju malca posiłkujmy sie też ciekawymi rozwiązaniami oferowanymi przez sklepy – fikuśne wycięte wzory, które mogą zmienić nasz pokój w dżunglę, kosmos, czy głębię oceanu będą dla dziecka nie lada frajdą.
Po trzecie: zegar
Pomimo, że maluch na zegarku się nie zna, nie znaczy to, że czasomierz w pokoju szkraba powinien być nudny i brzydki. Kolorwy, o dziwnym kształcie (muchomora, samochodu, czy żyrafy) będzie ciekawił malca i z pewnością dopełni wystrój jego sypialni.
Po czwarte: coś do przytulania
Kocyk, miś, a może zwykła poduszka? Do czego tuliliście się za młodu podczas sytuacji stresowych lub po prostu zasypiając? Taki tulak, to bardzo wymagana rzecz w pokoju naszej pociechy. Oprócz łóżka, będzie to jego kolejna przystań, do której będzie mógł sie zwrócić kiedy będzie mu źle. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w pokoju dużych miękkich poduch o różnym kształcie, na których dziecko może sie położyć lub do których może sie przytulić – oprócz poczucia bezpieczeństwa ocieplą wnętrze oraz będą stanowiły dodatkowe miejsce do siedzenia.
Po piąte: coś do czytania
Aby zaszczepić w dziecku książkowego bakcyla warto umieścić w jego pokoju małą biblioteczkę. Mogą w niej się znaleźć zarówno pozycje z tekstem, po które będziemy sięgać co wieczór czytając malcowi bajkę na dobranoc, mogą to być również pozycje ilustrowane, książeczki interaktywne, do których sięgać będzie dziecko w każdej wolnej chwili.
Po szóste: ręcznie robione
Wieszanie prac dziecka oprócz walorów estetycznych, będzie miało dla niego również inny wymiar – jeżeli jest to praca, z której było dumne i którą pochwaliliśmy, zawieszenie jej na ścianie będzie podnosiło jego poczucie wartości. Nie musimy od razu przystrajać każdej ściany w malunki, czy wycinanki, ale jedno lub dwa takie arcydzieła powinny zawisnąć w miejscu szczególnym.
Po siódme: coś co same wybrało
Pozwólmy dziecku brać czynny udział w projektowaniu pokoju. Pewne dodatki mogą być jego wyborem, wówczas cała przestrzeń będzie miała dla niego jeszcze inny, magiczny wymiar. Poczuje się ważne i docenione.
Dodaj komentarz