Czytaj
Pomysły na jesień cz. I - ilustracja

Pomysły na jesień cz. I

Oceń 148

Istnieje potężne prawdopodobieństwo, że we październiku zeszłego roku, o tej porze, śnieg powoli przejmował kontrolę nad ulicami naszych miast. Resztki złotego słońca spakowało manatki i na kolejne kilka miesięcy wyjechało do Australii, docieplić szare futra misiów koala, a nas zostawiając na pastwę białego szaleństwa. Nie muszę chyba przypominać, że szaleństwo to postanowiło trwać niemal do końca kwietnia, prawda? Wszyscy pamiętamy te zdjęcia z Wielkanocy, kiedy po święceniu koszyka, dzieciaki leciały lepić bałwany. Tak, cóż za wspaniałe czasy. W tym roku jesień postanowiła być bardziej czuła i uraczyła nas osiemnastoma stopniami wspaniałej pogody. W zamian za to, specjalnie dla wspaniałomyślnego października i dla Was, drogie czytelniczki, powstała ta oto lista rzeczy, które w jesieni należy kochać oraz robić. 

Smażyć powidła

Chcesz spakować trochę najlepszych rzeczy w jesieni do słoika i przechować trochę tej ciepłej dobroci, jako lek na gorsze czasy? To zupełnie prosta sprawa - usmaż powidła. Wiem, wiem - już to słyszę. Te wszystkie bajki i mrożące krew w żyłach historie o tym, jakie to trudne zajęcie. Często wydaje nam się, że powidła smażyć potrafiła tylko nasza babcia, robiła to osiem miesięcy i do mieszania gęstej masy używała magicznej różdżki. Nieprawda. Garnki wcale nie płoną od tej piekielnej masy, a czas poświęcony przyrządzaniu wcale nie liczy się w dobach ustawicznego grzania. Wystarczy wziąć kilogram śliwek węgierek, 100 gram cukru, łyżkę octu, a następnie, wtedy kiedy mamy czas, trzymać garnek z fioletową pysznością na ogniu, mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką. Powoli, bo powoli, ale w końcu nasze powidła zgęstnieją i przybiorą odpowiednią konsystencję. Po prostu postawmy je na gazie wtedy, kiedy sobie o tym przypomnimy. Śliwki są cierpliwe (i całkiem nieźle zakonserwowane dzięki dodanemu cukrowi). Poczekają na nas. Kiedy nadejdzie wieczór - dajmy im trochę ognia (i może pół łyżeczki cynamonu). Kiedy przyjdzie czas na sobotnią kawę - przy okazji dopieśćmy dobre smaki znowu odrobiną ciepła. I tak, chwila po chwili, powstaną wspaniałe, aromatyczne powidła. Pamiętajmy tylko: mały ogień, mieszać drewnianą łyżką. Ofiarować odrobinę czułości. Potem zostaje już tylko gęstą masę spakować do słoiczków i część z nich zachować dla siebie, a część rozdać znajomym. Warto się dzielić.

Pić kawę z cynamonem

Pisałam przed chwilą coś o kawie i cynamonie, prawda? Pewnie dlatego, że to połączenie krzyczy, niczym Ed Stark z popularnej ostatnio Gry o Tron, "hej, czas się szykować, zima nadchodzi!". Sieci kawiarni na całym świecie wymyślają nazwy w stylu "piernikowy ludek" lub "cynamonowa dynia" dla kaw ze swojego sezonowego menu. Taką jesienną mieszankę możemy przygotować sami dodając odrobinę syropu waniliowego, cynamonu oraz roztartych ziaren kardamonu do naszej kawy. Można poeksperymentować również z gałką muszkatołową, odrobiną chilli, czekolady, czy goździków. Znajdź swoją mieszankę smaków, która rozgrzeje nadchodzący listopad. Jeśli nie pijesz kawy (kim jesteś, ja się pytam?!), to wiedz, że i na Ciebie czeka idealne połączenie aromatów. Dobrym pomysłem jest przygotowanie syropu imbirowego (korzeń imbiru skrojony na plasterki i zredukowany na wodzie z cukrem), który następnie można dodać do zwykłej herbaty z odrobiną miodu i cytryny. Nie masz ochoty ani czasu na robienie syropu imbirowego? To nic. Po prostu wkrój do napoju kilka plasterków imbiru i poczekaj aż biały korzeń odda swój smak. To dobry smak. Doceń go!

Wylegiwać się w plamach słońca

Czy zdarza Ci się czasami, krzątając po domu, zauważyć w sobotnie południa olbrzymie plamy słońca, rozlewające się ciepłem na podłodze? To mała przestrzeń w mieszkaniu, do której dociera złoto jesieni? Każdy szanujący się kot i kilka co mądrzejszych psów, wykorzysta taką przestrzeń, aby móc wylegiwać się na niej. Póki jest. Póki daje rozleniwiające promienie spokoju. Kiedy nikt nie patrzy (lub i kiedy patrzy - wszak być może zechce się dołączyć!), usiądź lub ułóż się wygodnie na podłodze i chwilę nasiąkaj tym październikowym dobrodziejstwem. Jest weekend, jest wolna chwila, jest słońce. Nie ma sensu tego marnować. Może nagle zapragniesz wyjść na spacer?

 

Więcej pomysłów na jesień w kolejnej części artykułu. Do przeczytania!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń