Czytaj
Pomysły na niepogodę - ilustracja

Pomysły na niepogodę

Oceń 5

Znacie te dni kiedy nad waszymi uszami, jak mantra powtarzane jest jedno zdanie "nudzę się!". Najprostsze, jednakże mało wychowawcze odpowiedzi, to te w stylu "pobaw się", "porób coś ciekawego", "wymyśl coś". Jednak, czy naprawdę, chcemy tak bardzo polegać na nieokiełznanej wyobraźni parolatka? Spróbujmy podjąć wyzwanie i pomimo prac domowych, czy innych zadań, w których nam przeszkodziło, zaktywizować malca naprowadzając jego pełną pomysłów główkę w odpowiednim kierunku.

Co możemy robić? Albo też co może robić dziecko pod naszym bacznym okiem? 

Naśladowanie mamy lub taty

Dzieciaki lubią naśladować rodziców, lubią czuć się potrzebne i robić rzeczy jak dorosły. Na przykład jesli właśnie piszesz maila lub pracujesz z komputerem daj dziecku tablicę kredową lub zwykłą kartkę i kredki. Razem wymyślcie co ma narysować. Może to być bogata w szczegóły ilustracja lub zwierzątko albo ulubiony bohater. Jesli maluch zastał Cię przy pracach domowych, w których taki szkrab rownież może uczestniczyć, daj mu do wykonania proste czynności np. podział ubrań na kolory, ugniatanie ciasta lub wycieranie kurzy, etc. Dziewczynkom z pewnością do gustu przypadnie strojenie się lub malowanie dlatego w trakcie sprzątania możemy wyjąć z szafy parę sukienek oraz butów mamy i dać je do przymierzenia dziecku.

Zabawy plastyczne 

Co łączy pudełko po butach, starą dziurawą parę skarpet oraz igłę i nitkę? Domowy teatrzyk! Dorzuacjąc do tego przybory takie, jak farby, klej, nożyczki stworzyć możecie piękną scenografię oraz pacynki. Tematem sztuki może być ulubiona bajka lub historia wymyślona wspólnie z dzieckiem. Na takie przedstawienie nie zapomnijcie zaprosić publiczności w postaci drugiego rodzica, dziadków oraz przyjaciół. 

Zgadywanki

"Zgadnij kim jestem" to moja ulubiona zabawa. Napisz na kartce nazwę postaci z bajki lub filmu, a następnie przykej ją na czoło malca. Jego zadaniem będzie odgadnąć o kogo chodzi. Pozwól dziecku rownież wymyślić hasło, które naklei na twoim czole. Najfajniejsze w tej grze jest to, że jest ona odpowiednia i równie śmieszna dla wszystkich.

Zabawa w restaurację 

Brukselka z ziemniakami może nabrać innego wymiaru kiedy stanie się wykwintnym daniem. Przygotowując posiłek pozwól dziecku pomóc sobie np. w mieszaniu surówki lub przyprawieniu dania. Niech ocenia smak i niczym prawdziwy szef kuchni ma wpływ na sposób podania. 

Mapa miłości

Stwórzcie wspólnie mapę, na której znajdą się postaci ważne w życiu malca. Jeżeli robimy to z przedszkolakiem wypełnijmy serce obrazkami, zaś z uczniem możemy uzupełnić ją o podpisy z imionami oraz informacjami za co daną osobę kochamy. 

Domowe kręgle

Jeżeli posiadasz długi prźedpokoj lub dużo miejsca w salonie idealnym pomysłem może być zabawa w kręgle. Potrzebne będą butelki z wodą oraz piłka. Proste prawda?

Wycinanka 

Tworzyliście kiedyś tzw. serwetki z kartki papieru? Mnie ta zabawa ogromnie wciągała, a najbardziej satysfakcjonujący był efekt, kiedy złożoną na pół kartkę z wyciętymi kształtach rożnej wielkości rozkładało się w oczekiwaniu na to, co z naszej wycinanki wyszło. A najlepsze jest to, że do tej zabawy potrzeba zaledwie kartki papieru oraz bezpiecznych nożyczek. Dla urozmaicenia można kartki uprzednio pomalować farbami lub kredkami.

Kino domowe

Czasem dobrze jest nie robić nic dlatego wspólne oglądanie filmu może być równie relaksujące dla was obojgu. Dla malucha zaś istotne będzie, że robicie to wspólnie. Jeśli telewizja w waszym domu jest ograniczona do minimum, dla dziecka będzie to dodatkowe święto. Wybierzcie więc wspólnie seans oraz przygotujcie zdrowe i smaczne przekąski. Pod dużym kocem będzie wam najwygodniej.

Gra w karty

Jeśli twoje dziecko ma więcej niż parę lat spróbuj nauczyć go swoich ulubionych gier z młodości, jak wojna, makao, czy kuku? Pamiętacie jak fajna była przy nich zabawa? Jesli karcianki są zbyt "dorosłe" to może bierki lub domino - logiczne, wciągające, uczące cierpliwości, a przy tym dające prawdziwą frajdę.

Jesteśmy na wyspie

Niech cała podłoga zamieni się w ocean, a poszczególne elementy, jak dywanik, fotel, czy poducha staną się wyspami. Przeskakujcie z "wyspy" na "wyspę" tak, by nie wpaść do wody.

Kąpiel pełna przygód 

Ciężki dzień możecie wynagrodzić dziecku przyjemną kąpielą. Zadbaj o dużo piany o owocowym, przyjemnym zapachu oraz zabawki, które umilą mu czas. Dodaj dmuchane bańki, by zabawa była jeszcze lepsza. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń