Czytaj
Poranek z dzieckiem - ilustracja

Poranek z dzieckiem

Oceń 7

O ile poranki solo mogą być totalnie nieprzewidzianym ciągiem zdarzeń bez wcześniejszego pomysłu, bez przygotowań, o tyle pobudka i szykowanie się razem z dziećmi muszą mieć swój plan. Im więcej rzeczy zaplanujesz, tym łatwiej i sprawniej sobie z tym poradzicie. 

Po pierwsze: działaj z rozmysłem. Wieczorem zrób jak najwięcej, tak by nie tracić czasu rano. Rzeczy, które więc możesz zorganizować przed snem to: pomysł na śniadanie, ubranie dla siebie i dziecka, spakowanie tornistra, kąpiel. Jeśli wszystkie z powyższych uda się ogarnąć przed snem, poranek nie będzie już tak stresujący.

A po przebudzeniu: włącz przyjemną muzykę, np. ulubione radio, najpierw wyszykuj się ty potem dzieci/dziecko, nie atakuj dziecka inwazyjną pobudką, ale rób to delikatnie, szeptem wybudzając go z przyjemnego snu; podzielcie się obowiązkami z partnerem: ty ubierasz dziecko, kiedy on myje zęby, mąż szykuje śniadanie podczas, gdy ty nakładasz makijaż. 

Skoro o śniadaniu mowa: nie męcz się z trudnymi potrawami, prosty i pożywny posiłek będzie wystarczający: musli z mlekiem, kakao z pełnoziarnistym chlebem i miodem, czy owoce z orzechami będą dobrym rozwiązaniem. Sama/sam również coś przegryź, by mieć siły na cały dzień. 

Bądź przygotowany na przeszkody! Jeśli zorganizujesz odpowiednio czas, codzienne szykowanie się powinno wam zająć około 45 minut do godziny max. Są jednak sytuacje, które wymagały będą ekstra czasu, dlatego przygotuj się na takie ewentualności rutynowo ustawiając budzik na wcześniejszą godzinę. A jeśli zaśpicie? Zorganizuj wyścigi kto szybciej: kto szybciej zje, kto szybciej umyje zęby, kto szybciej się ubierze. Unikaj nerwowej atmosfery, krzyku i wyrzutów. Dla dziecka, podobnie, jak dla ciebie, poranek nie jest przyjemny, zwłaszcza, kiedy za oknem szaro i ponuro. Jeśli nie macie ochoty na rozmowę nie ma sprawy, wystarczy uśmiech i miłe gesty. Takie wspólne poranki przeżyjecie nie raz warto się więc postarać, by w dzień wkraczać z większym optymizmem i z chęcią do działania. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń