Czytaj
Porządkowe S.O.S. - ilustracja

Porządkowe S.O.S.

Oceń 207

Czasem prowadzenie domu wymaga wyjątkowego sprytu i przebiegłości. Trzeba walczyć z katastrofami naturalnymi, takimi jak morze czerwone wina, które bezczelnie wylało na biel świeżo wypranego obrusu albo lawina mąki wysypująca się kaskadą z torebki, gdy próbujemy przetransportować ją do pojemnika. Tak, dbanie o otoczenie nie jest specjalnie łatwym wyzwaniem, ale znamy kilka sposobów, żeby ułatwić rzeczywistość. Zaraz przekonasz się, dlaczego soda oczyszczona może być naprawdę dobrym kumplem.

Soda oczyszczona

Przykład? Proszę bardzo - jeśli chcesz usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki wystarczy wstawić do niej na kilka godzin miseczkę z sodą oczyszczoną rozpuszczoną w odrobinie wody (pamiętaj, że soda rozpuszcza się w cieczy o temperaturze osiągającej przynajmniej 20°C). Taki roztwór pomoże pokonać nieciekawe (oraz ciekawe, ale niekoniecznie mające zdobywać szturmem całą przestrzeń lodówki) aromaty. Roztwór możemy potem wylać do zlewu, dzięki czemu oczyścimy również odpływ. Soda nadaje się również do mycia fug, zmiękczania mięsa, usuwania osadów z kawy i herbaty, nadania puszystości omletom, eliminowania chwastów spomiędzy płyt chodnikowych (wystarczy posypać szczeliny sodą)… Ciekawostka: jeśli chcesz, żeby cięte kwiaty postały w wazonie dłużej niż zwykle dosyp do wody odrobinę (pół łyżeczki) sody. 

Tak, soda to bardzo uniwersalny, a przy okazji tani, środek przydatny w 101 sytuacjach.

Planujesz na obiad spaghetti? Pyszny, cudowny, aromatyczny sos wymaga czosnku oraz cebuli i nie ma rady - trzeba kroić. W takim wypadku liczysz się zapewne z tym, że Twoje dłonie "przejdą" zapachem wonnych składników. Jest na to, oczywiście, sposób - do akcji wkracza soda. Wystarczy, że wetrzesz ją dokładnie (w sypkiej formie) w dłonie, a potem spłuczesz je pod bieżącą wodą. Zapach zniknie.

Czyszczenie srebra

Papką powstałą z soku z cytryny zmieszanego z popiołem możemy oczyścić nasze wspaniałe srebra rodowe z czarnych plam. Te mniej okazałe, ale na pewno również kochane wisiorki, łańcuszki lub medaliki, także mogą zostać odświeżone pastą tego typu. Dla tych, którzy zastanawiają się skąd, u licha, wezmą popiół donosimy: wbrew pozorom o popiół wcale nie jest trudno. Wystarczy spalić odrobinę gazety, zapałki, czy (akurat tej wersji nie popieramy!) zebrać pozostałości po papierosach. Zaletą takie mieszanki jest jej naturalność.

Szafki kuchenne

Przychodzi taki czas, u jednych wypada co tydzień, u innych tuż przed wielkimi świętami, w którym należy oczyścić cały dom. Szorujemy więc podłogi i odkurzamy miejsca, do których na co dzień nawet nie zaglądamy. Wspinamy się na drabiny, albo próbujemy, na wzór grotołazów, dostać się pod kanapy. Wśród tych porządków trzeba również dotrzeć na szczyty kuchennych szafek, które mają to do siebie, że lubią kolekcjonować najgorsza formę kurzu - kurz kuchenny, będący mieszanką z tłuszczami. Często górne meble pokrywa lepka, trudna do usunięcia substancja. Zamiast więc walczyć z nią za pomocą drogich środków czyszczących, lepiej zabezpieczyć się zawczasu i szczyty szafek wyłożyć… gazetami. Dzięki temu zamiast pracochłonnego szorowania, musimy jedynie zebrać papier, przetrzeć powierzchnię mebla wilgotną szmatką i rozłożyć kolejne warstwy zabezpieczające. 

I jeszcze raz o zapachu

Na koniec krótka i może znana, ale jednocześnie bardzo przyjemna, porada - jeśli pragniecie, żeby Wasze pranie pięknie pachniało - do pojemnika z woda żelazka, przed prasowaniem dodajcie odrobinę wody perfumowanej. Środki takie dostępne są w sklepach, ale można przygotować je samemu, dodając na przykład kilka kropel cytryny. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby  po użyciu pozostałą wodę wylać, tak, aby organiczne fragmenty nie zaczęły się psuć.

Przyjemnych porządków!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń