Czytaj
Próchnica zębów - ilustracja

Próchnica zębów

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 210

Próchnica zębów jest najczęściej występującą ludzką chorobą przewlekłą. Wśród dzieci między 5 a 17 rokiem życia próchnica występuje pięć razy częściej niż astma i siedem razy częściej niż uczulenie na pyłki roślin. Podstawowe działania mające na celu redukcję próchnicy opierają się na: lakowaniu zębów, kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, regularnym szczotkowaniu zębów i dostarczaniu związków fluoru. Według raportu WHO związki fluoru odgrywają decydującą rolę w profilaktyce próchnicy. Większości ludzi fluoryzacja kojarzy się pozytywnie, ponieważ od zawsze mówiono nam, że fluor zapobiega próchnicy. Jeszcze w czasach PRL przeprowadzano akcje polegające na powszechnej fluoryzacji w szkołach podstawowych. Dzisiaj praktycznie każda pasta do zębów zawiera fluor. Jego pozytywny wpływ na kondycję szkliwa zębowego jest uważany za udowodniony naukowo. Z drugiej strony pojawiają się doniesienia  jakoby pierwiastek ten był trujący i pytania, czy miliardy ludzi nie aplikują sobie codzienne kolejnych dawek trucizny...

Co ciekawe dodawanie fluoru do wody pitnej lub w tabletkach, czy kroplach doustnych nie spowodowało uzyskania zauważalnie lepszych "statystyk dentystycznych". Na dodatek niektóre z nich wskazują, że fluor wpływał wręcz niekorzystnie na zęby, wystarczy wspomnieć chorobę szkliwa zębów o nazwie fluoroza. 

Oprócz tego nadmiar fluoru w organizmie może powodować takie choroby, jak kruchość kości, czy artretyzm.  Badania zrobione na Uniwersytecie Harwarda sugerowały wręcz, że dzieci mieszkające na obszarach gdzie woda jest fluoryzowana mają znacznie niższy poziom IQ w porównaniu do średniej z miejsc gdzie fluor nie jest dodawany do wody pitnej.  Niezbitym faktem jest,  że fluor może wpływać na tarczycę i szyszynkę, dwa ważne ośrodki zarządzające gospodarką hormonalną w naszym organizmie.  

Dlatego większość tzw. krajów cywilizowanych odchodzi od podawania doustnego fluoru na rzecz bezpośredniego lakierowania zębów, które wzmacnia zęby i sprawia, że są bardziej odporne na działanie środowiska kwaśnego w obrębie jamy ustnej. 

Fluoryzacja zębów to pokrywanie powierzchni zębów lakierem zawierającym wysokie stężenie fluoru (od 0,1 do 6%). Najlepszy efekt fluoryzacji osiąga się, poprzez wcześniejsze dokładne oczyszczenie powierzchni zębów przez profesjonalistę tzw. skaling i  piaskowanie. Po oczyszczeniu stomatolog pędzelkiem nakłada lakier na powierzchnię zębów. Fluoryzacja jest bezbolesna. Cały zabieg trwa 5–10 minut. Lakier w tym czasie twardnieje i tworzy na powierzchni zębów przezroczystą błonę. Zabieg fluoryzacji można wykonać już u najmłodszych dzieci, gdy pojawiają się pierwsze mleczne zęby, a także u dorosłych. Według producentów lakier fluorowy dla dzieci jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych po jego połknięciu. Ponadto ma barwę miodu, dzięki czemu stomatolog może kontrolować ilość nakładanego fluoru.

Głównymi wskazaniami do fluoryzacji zębów lakierem są:

  • remineralizacja ognisk próchnicy początkowej.

  • zapobieganie próchnicy wtórnej wokół wypełnień i uzupełnień protetycznych.

  • zniesienie nadwrażliwości szyjek zębowych.

  • zapobieganie próchnicy przy leczeniu ortodontycznym.

Warto pamiętać, że zabieg fluoryzacji przeprowadza się jedynie na zdrowych zębach, oczyszczonych z płytki i kamienia. Należy też podkreślić, że lakierowanie zębów chroni przed próchnicą, ale jej nie leczy.

Na podstawie dostępnego piśmiennictwa można stwierdzić, że lakiery fluorkowe są od wielu lat skuteczną bronią w walce z chorobą próchnicową zarówno uzębienia mlecznego jak i stałego. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń