Czytaj
Rutynowa kąpiel, czy wieczorna rutyna? - ilustracja

Rutynowa kąpiel, czy wieczorna rutyna?

Oceń 2

Dzieciaki lubią wodę, przyjemna jest na basenie, przyjemna jest podczas wakacji nad morzem. Woda kojarzy się z beztroską, zabawą oraz czasem wolnym. Jednakże w domowych pieleszach niekoniecznie musi być już tak radośnie, a to dlatego, że rutynowa kąpiel może dawać dziecku złe skojarzenia. 

Jeżeli twój maluch marudzi za każdym razem kiedy tylko wołasz „czas na kąpiel” pora zastanowić się, co może być przyczyną. 

Godzina

Spróbuj przesunąć kąpiel na godzinę lub pół godziny wcześniej. Może standardowa pora już jest za późną, maluch do tego czasu zdąży się już zmęczyć i wysiadywanie w wodzie wcale nie stanowi dla niego atrakcji. Przenieś zabawę do wody, by resztki energii spożytkował właśnie podczas kąpieli.

Chwila przed

Zanim napełnisz wannę przygotuj malca, że zaraz będzie kąpiel, daj mu dodatkowe minuty na dokończenie zabawy, być może właśnie robi coś niezwykle istotnego np. buduje najwyższą wieżę świata lub obmyśla fantastyczne dzieło sztuki. A czekając jak wanna się napełni zamknij drzwi do łazienki, by szum wody nie dobiegał do jego uszu. Słysząc ten dźwięk co dzień może szybko skojarzyć go z przykrym obowiązkiem - czynnością, która jest przymusem, która przeszkadza mu w rzeczach istotnych - w zabawie!

Otoczenie

Zwróć uwagę na pomieszczenie, jego temperaturę, czystość. Być może któraś z tych rzeczy nie sprzyja relaksacji lub jest też coś co przeraża dziecko np. odpływ wody lub głośna pralka. Staraj się znaleźć przyczynę i zniwelować działanie przykrego czynnika strachu dla przykładu zakrywając odpływ kolorowym przyjaznym dziecku korkiem.

Zabawki

Czy stare zabawki, aby na pewno stanowią dla niego atrakcję? Zastanów się, czy nie warto zmienić zestawu np. na wodny tor, rybki do łowienia, kąpielowe zwierzątka, które wydają głos i świecą edukując przy tym malca, albo też fantastyczny statek? Tak, być może zabawki są powodem, dla którego kąpiel nie jest już tak atrakcyjna, jak dawniej. 

Po kąpieli

Najgorsze w kąpieli jest to, że kiedyś się kończy, a wychodzenie z ciepłej i przyjemnej wody na zimno wcale nie jest takie przyjemne, nawet dla nas, dorosłych. Zadbaj więc o ciepły, puszysty i duży ręcznik oraz o to, by w chwili wyjmowania dziecka z wody w łazience było ciepło i przyjaźnie. Miej pod ręką piżamkę tak, by maluch nie musiał nago przemieszczać się do drugiego pomieszczenia. Zadbaj również o częstą zmianę pościeli, aby zakończenie kąpielowego rytuału odbywało się pod pachnącą kołdrą, a następnie przyjemnym i kojącym snem.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń