Czytaj
Stosowanie probiotyków a antybiotykoterapia - ilustracja

Stosowanie probiotyków a antybiotykoterapia

Oceń 0

Probiotyki są specjalnie wyselekcjonowanymi żywymi drobnoustrojami, które wspomagają zachowanie równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym oraz korzystnie wpływają na ogólne zdrowie człowieka. Najczęściej preparaty probiotyczne zawierają bakterie z rodzajów Bifidobacterium oraz Lactobacillus, a także szczepy drożdży Saccharomyces boulardii. Od rodzaju szczepu bakterii zawartegow produkcie zależy skuteczność działania środków w konkretnych przypadkach i dolegliwościach.

Dlaczego w antybiotykoterapii ważna jest osłona?

Probiotyki podawane są doustnie przede wszystkim w czasie antybiotykoterapii oraz przy problemach związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego (biegunki, wymioty, zaparcia). Wspomagają nie tylko nawodnienie organizmu, ale również utrzymanie równowagi flory jelitowej. Dlaczego jest to niezbędne?

Antybiotyki są skutecznym rozwiązaniem głównie na bakteryjne choroby i infekcje. Niestety, ich działanie wiąże się również z niepożądanymi skutkami, takimi jak biegunka czy bóle brzucha. Owszem, antybiotyki niszczą drobnoustroje chorobowe, jednak ich szerokie spektrum działania jednocześnie znacznie uszczupla liczbę „dobrych” bakterii, jakie żyją w naszym organizmie.

W związku z powyższym nasza naturalna bariera ochronna staje się mocno nadszarpnięta, nie spełnia już prawidłowo swojej funkcji, co może prowadzić do wielu powikłań pojawiających się głównie w układzie pokarmowym. Dlatego też – po pierwsze – lekarz powinien zlecać antybiotykoterapię tylko wtedy, gdy inne sposoby leczenia są nieskuteczne, a po drugie – stosując antybiotyki, powinniśmy pamiętać również o osłonie. Preparaty probiotyczne dostępne są bez recepty. Nie musimy czekać na wypisanie ich przez specjalistę i możemy sami upomnieć się w aptece o odpowiedni produkt.

Badania nad skutecznością probiotyków wykazują, że stosowanie ich w czasie leczenia antybiotykami sprawia, że biegunka poantybiotykowa pojawia się o 50–60% rzadziej i trwa o ok. jeden dzień krócej niż w przypadku braku terapii osłonowej.

Szczególnie wrażliwe na działanie antybiotyków są organizmy dzieci, osób starszych czy przewlekle chorych, jednak każdy – w czasie oraz po zakończeniu antybiotykoterapii – powinien podjąć również terapię osłonową. Probiotyki dla najmłodszych dostępne są najczęściej w postaci kropli czy też proszku do rozrobienia np. z mlekiem, dla dorosłych z kolei – jako tabletki lub kapsułki.

Stosowanie probiotyków

Antybiotyki mają na tyle mocne działanie, że terapię osłonową powinno się stosować nie tylko w czasie leczenia, ale również po jego zakończeniu – od tygodnia do nawet miesiąca. Organizm po kuracji antybiotykowej jest bardzo osłabiony, dlatego jego regeneracja musi potrwać. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń