Czytaj
Tradycje wielkanocne na świecie - ilustracja

Tradycje wielkanocne na świecie

Oceń 1

Przyznam szczerze, że moja wyobraźnia nie jest pojemna na tyle, by móc pomieścić w niej pomysł Świąt Wielkanocnych bez sobotniego malowania pisanek i wyprawy do kościoła z koszykiem udekorowanym bukszpanem. Chociaż zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że świat jest niemożliwie olbrzymi, a tym samym równie potężnie różnorodny, ale mimo wszystko - Wielkanoc to kolorowe jajka oraz pyszne śniadanie sowicie posmarowane chrzanem. Spróbujmy jednak na chwilę wyjść poza moją wyobrażanie i poznajmy smaki świata. Zaczynamy!

Nowy Jork

Amerykanie, w przeciwieństwie do nas, nie obchodzą Wielkanocy w tak intensywny sposób. Nie znają Lanych Poniedziałków, ani święconek, lubią natomiast dekorować jajka i…. kapelusze. Tak właśnie - nie inaczej, w Nowym Jorku, państwie-mieście, pępku wszechświata, najważniejszą częścią Wielkanocy jest wielka parada, która rozpoczyna się spod kościoła św. Patryka. To, co wyróżnia ten radosny pochód to właśnie kapelusze. Nowojorczycy poświęcają nawet kilka dni, aby odpowiednio udekorować nakrycia głowy. Znajdziemy na nich kwiaty, kolorowe pisanki, a niekiedy nawet żywe króliki radośnie skaczące po rondach potężnych cylindrów. Ta barwna kawalkada rusza w stroną Central Parku w takt dźwięków granych przez rozswingowaną orkiestrę. Wielkanoc to czas zabawy, tańca oraz czekoladowych zajęcy. 

Tajlandia

Tajlandia jest krajem, w którym Wielkanoc jako taka nie występuje, ale nie znaczy to wcale, że dla naszego zestawienia jest "bezużyteczna". Zdarza się bowiem, że nasze Święta wypadają akurat w czasie obchodów Nowego Roku (14-15 kwietnia), którego ważnym elementem jest odpowiednik polskiego śmigusa-dyngusa. Mieszkańcy Tajlandii oblewają się bowiem nawzajem wodą. Chociaż na miejscu nie uświadczymy pisanek, to ciekawostką są jajka w różowej skorupce, lokalny przysmak, który powstaje w wyniku przechowywania ich w popiele i soli. Przez miesiąc. Tylko dla odważnych.

Paryż

Francja w Wielkanoc to raj dla maluchów, bo kluczową atrakcją niedzielnego poranku są słodkie poszukiwania czekoladowych jajek poukrywanych w ogrodach oraz parkach. Tradycja obdarowywania się słodkościami, to jedyny zwyczaj, który nadal jest praktykowany we francuskich miastach. Poza nim, to wiosenne święto praktycznie przebiega niezauważone.

Bali

Co ciekawe, na tej odległej wyspie, tradycje wielkanocne są bardzo zbliżone do naszych. Obchodzona jest Niedziela Palmowa, a święcenie pokarmów jest bardzo istotnym elementem obrządków. Dodatkowo popularnym zwyczajem jest wypiek kolorowych ciasteczek, które następnie składane są na ołtarzach na część Zmartwychwstałego Chrystusa.

Anglia

Wielka Brytania traktuje Wielkanoc jak czas, który mozna poświęcić na słodkie leniuchowanie. Brytyjczycy tłumnie wyruszają na pikniki, ciesząc się słońcem i wylegiwaniem na trawie. Dla bardziej ruchliwych przewidziane są tradycyjne biegi z turlaniem jajkiem, zwane Egg Rolling. Zadaniem uczestników jest jak najszybsze doturlanie jajek w nietkniętej formie do mety. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń