Czytaj
Wakacyjny przewodnik Misiowych Opowieści - ilustracja

Wakacyjny przewodnik Misiowych Opowieści

Oceń 184

Wystarczyła chwila, zaledwie moment wypełnionym słońcem i miękkimi liśćmi drzew, na odkrycie, że nagle jesteśmy w samym środku lata. Wakacje płyną i powoli mija lipiec, a wraz z nim pierwsza połowa wolnych dni. Z tej okazji, dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się jak spędzić swój rodzinny urlop, przygotowaliśmy dwuczęściowy przewodnik po atrakcjach turystycznych Polski. Nasza redakcja wybrała miejsca, które zapewnią wypoczynek oraz zabawę zarówno dzieciakom, jak i rodzicom. Przed nami kilka niestandardowych pomysłów na krótsze i dłuższe wycieczki. Jeśli szukacie czegoś więcej, niż tylko kawałek plaży na rozłożenie koca, to ten przewodnik jest właśnie dla Was!

Dla tych, którzy kochają bursztyny (i nie tylko)

Dla jednych bursztynowe wyprawy to starta czasu i zajęcie godne kur dzióbiących ziarna na podwórku, dla innych wspaniała rozrywka, która dostarcza wielu emocji. Zarówno pierwsi jak i drudzy na pewno znajdą zajęcie na Wyspie Sobiszewskiej. Ta położona nieopodal Gdańska wysepka jest jednym z miejsc, które zamieszkują poławiacze bursztynu, którzy w sztormowe dni, jak ich ojcowie i pradziadowie, ruszają w ciężkich gumowych butach oraz z kaszorkami (siatkami służącymi do wyławiania złota Bałtyku z morza) na polowanie. W drobniutkie oczka ich siatek trafiają bursztynowe grudy piękna, ale takich słonecznych okruchów wystarczy również i dla nas - przyjezdnych. Jeśli należymy do grupy osób, których bursztyn nie wzrusza w najmniejszym nawet stopniu, to i tak na wyspie na pewno nie będziemy się nudzić. Lokalizacja ta jest także wypełniona aż po samiutkie piaszczyste brzegi rezerwatami dzikiego ptactwa, które można bezkarnie obserwować. Entuzjaści natury mogą wybrać się do Rezerwatu przyrody Ptasi Raj lub 150 hektarów Mewiej Łachy. Przestrzeń idealna na zdjęcia, rower oraz wszelkiego rodzaju czynny wypoczynek. Dodatkowa zaletą lokalizacji jest bliskość Trójmiasta oraz niewielkich miejscowości wypoczynkowych, jak Mikoszewo, czy Jantar. Nie sposób się nudzić.

Dla tych rozbujanych (i bujających)

Lato to czas muzycznych festiwali, a fakt posiadania potomka nie powinien powstrzymać nas przed błogostanem, w który wprowadzają nas letnie dźwięki. Chociaż wiele ofert koncertowych nie jest przystosowanych do przyjmowania całych rodzin, to Ostródzki Reggae Festiwal stanowi wyjątek. W tym roku urocza miejscowość, położona nad przepięknym jeziorem Drwęckim, przygotowała atrakcje nie tylko dla fanów jamajskich rytmów, ale i dla dzieciaków. Lokalne Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych Rzecz Jasna wspomogło organizatorów ORF tworząc warsztaty w ramach Rodzinnej Strefy Recyklingu. 9 i 10 sierpnia rodzice wraz z pociechami będą mogli przekonać się, jak ze starych rzeczy codziennego użytku można stworzyć coś nowego oraz zaskakującego. Oprócz tego w Strefie pojawi się wiele atrakcji zachęcających do twórczych działań (jak na przykład warsztaty kuglarskie i malarskie), czy odkrywania miasta (zabawa w miejskie podchody). A gdy nadejdzie poniedziałek i minie festiwalowa gorączka możemy przystąpić od napawania się pięknem Warmii i Mazur. Ostróda to początek kanału Ostródzko-Elbląskiego, olbrzymie połacie majestatycznych jezior, łódki, żaglówki oraz lasy. Lasy zielone i cudne, cykające świerszczami oraz wypełnione historycznymi tajemnicami. Warto zawędrować w ten rejon Polski.

Dla tych, którzy wiedzą co znaczy bezpjek (albo chcą się dowiedzieć)

Po kaszubsku "bezpjek" to spokój, upragniony stan bezpieczeństwa. Mamy szansę poznać to uczucie na Kaszubach, będących krainą na północy Polski. Jej granice rozciągają się od Pomorza (na zachód od Wisły) po Bory Tucholskie i zapewniają bardzo zróżnicowany krajobraz. Od piaszczystych plaż, poprzez solidne wzniesienia aż po krystalicznie czyste jeziora. Właśnie na Kaszubach, tuż obok szczytu Wieżyca z cudownym punktem widokowym, warto odwiedzić miejscowość Szymbark. W tamtejszym Centrum Edukacji i Promocji Regionu znajdziemy Dom Odwrócony Do Góry Nogami (naprawdę jest zbudowany do góry nogami!) oraz wystawę takich osobliwości, jak "najdłuższa deska świata" lub "największy fortepian świata". Na amatorów adrenaliny czeka park linowy, a na głodomorów - łowisko pstrągów, które umożliwia wędkowanie oraz skonsumowanie zdobyczy. Nieopodal Szymbarku trafimy także na kamienne kręgi w Odrach, zwane polskim Stonehenge. Idealne miejsca na pobudzenie wyobraźni małego odkrywcy.

W kolejnym odcinku zapraszamy na wschód oraz południe. Do przeczytania!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń