Czytaj
Wakacyjny przewodnik Misiowych Opowieści cz. 2 - ilustracja

Wakacyjny przewodnik Misiowych Opowieści cz. 2

Oceń 192

Wystarczyła chwila, zaledwie moment wypełnionym słońcem i miękkimi liśćmi drzew, na odkrycie, że nagle jesteśmy w samym środku lata. Wakacje płyną i powoli mija lipiec, a wraz z nim pierwsza połowa wolnych dni. Z tej okazji, dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się jak spędzić swój rodzinny urlop, przygotowaliśmy dwuczęściowy przewodnik po atrakcjach turystycznych Polski. Nasza redakcja wybrała miejsca, które zapewnią wypoczynek oraz zabawę zarówno dzieciakom, jak i rodzicom. Przed nami kilka niestandardowych pomysłów na krótsze i dłuższe wycieczki. Jeśli szukacie czegoś więcej, niż tylko kawałek plaży na rozłożenie koca, to ten przewodnik jest właśnie dla Was!

W poprzednim artykule odwiedziliśmy Kaszuby, Pomorze oraz Warmię i Mazury. Tym razem zapraszamy na tułaczkę po górskich szlakach, wyprawę rowerową po Lubelszczyźnie, która zdaje się wieść zawsze pod górę (ale widoki na pewno nam to wynagrodzą!). Zaczynamy!

Dla tych, którzy rozumieją wilki

Miłość do gór często rodzi się w nas, gdy jesteśmy jeszcze mniejsi, niż kamyki na szlaku. Wspinamy się mozolnie pod górę, otoczeni ścianą zieleni oraz skał. Nasi rodzice zachęcają nas do pokonywania kolejnych odcinków drogi, obiecując cukierki jeśli tylko dotrzemy za kolejny zakręt. Idziemy więc, a razem z nami idzie cały las. Mam szansę spotkać wiewiórkę oraz czajki. Stada saren zostawiają po sobie drobne ślady racic, odciśnięte w miękkim błocie. Jeśli gdzieś mieszkają jeszcze trolle i zadartonose wróżki, to właśnie na stokach tych gór. Mowa, oczywiście, o Bieszczadach - krainie, w której chowają się legendy i baśnie. Z miejsc, które szczególnie polecamy na Wasz rodzinny wypad, należałoby wskazać Ustrzyki Górne. Ta malutka miejscowość z jednym sklepem spożywczym i trzema restauracjami, serwującymi domowe pierogi nafaszerowane soczystymi jagodami, to idealna baza wypadowa na pobliskie szlaki. Dla dziecka taka wyprawa będzie przygodą. Prawdziwą, niezapomnianą przygodą, wiodąca przez ścieżki żywcem wyjęte z awanturniczych książek o bohaterach. Dla rodziców to forma aktywnego wypoczynku oraz możliwość powrotu na łono natury. Ciche i spokojne. Dostarczające widoków, które potrafią zmienić życie. Poza tym nic nie smakuje lepiej, niż miska żurku oraz herbata pita z termosu w schronisku. Nie ma nieba bardziej rozgwieżdżonego, niż to rozciągające się nad szczytami Rawki, czy Tarnicy. Musicie to zobaczyć.

Dla tych, którym pod górę (i tym z góry też)

Kazimierz Dolny jest znany ze swojego urokliwego ryneczku, dobrych restauracji oraz drożdżowych kogutków sprzedawanych w piekarniach nieopodal centrum miasteczka. Jest także niewielkie Wzgórze Trzech Krzyży, spacer pięknie wyremontowanym bulwarem nad Wisłą i… do domu? Niekoniecznie. Chociaż miejscowość ta traktowana jest jak miejsce na jednodniowa wycieczkę, to w rzeczywistości spokojnie można spędzić tam nawet tydzień i przez cały czas mieć wrażenie, że jest się w ogrodzie przed bramami raju. Jest coś niesamowitego w leniwym, kazimierskim rytmie życia, ale oprócz tego błogostanu czekają na nas tajemnicze wąwozy, oplecione korzeniami. Ich ciemne, brązowe linie tworzą naturalne rzeźby, którym wspólnie z dzieckiem możecie nadać nazwy i wymyślać historię. Po odwiedzeniu Korzeniowego Dołu, czy Wąwozu Plebanka (bo tak miedzy innymi nazywają się te lessowe twory), wyruszcie rowerami od niesamowitego Męćmierza. Ta malutka wieś położona na skraju brzegu Wisły to kilka zaledwie chatek z czego większość nadal jest kryta strzechą. Prawdziwą, grubą, wiązaną w snopy słomą. Podobne rzeczy można zobaczyć zazwyczaj w skansenach. Jeśli dotrzecie do Męćmierza, koniecznie zajrzyjcie także do wiatraka, który został zaadaptowany na potrzeby niewielkiej kawiarenki. Zjecie tu wypiekane na miejscu pyszne tarty. W pogodny dzień warto zjeść na świeżym powietrzu. Na tarasie widokowym umiejscowionym na skarpie, z którego można obserwować nurt Wisły oraz ptaki w pobliskim Rezerwacie Przyrody. Co jeszcze? Wyprawa promem do Janowca, gdzie czekają na Was wspaniale odrestaurowane ruiny zamku, skansen, parki, kościoły… A kiedy przyjdzie czas nagrody oraz smakołyków, zabierzcie dzieciaki na lody w Kazimierzu do lodziarni "U Joanny". Robione tam mroźne słodkości powstają domowym sposobem z naturalnych, sezonowych składników, dzięki czemu możecie trafić na smaki takie jak agrestowy lub poziomkowy. Wspaniałe zakończenie dnia.

Mamy nadzieję, że wakacyjny przewodnik przyda się Wam podczas planowania urlopu. Do zobaczenia w Polsce i udanego wypoczynku!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń