Czytaj
Wiosenne porządki z dzieckiem - ilustracja

Wiosenne porządki z dzieckiem

Oceń 14

Kiedy za oknem robi się ciepło czas odświeżyć nie tylko szafy, ale i cały dom. A więc sięgasz po szmatkę i z uporem maniaka czyścisz każdy mebel, okno, szafkę. Jeżeli pedantyzm to twoje drugie imię, z pewnością cały dzień sprzątania potraktujesz jako niebywałą rozrywkę, gorzej, jeśli wiosenne porządki traktujesz jak konieczny do odbębnienia obowiązek. Wówczas ciekawski maluch, zaglądający do każdej szuflady lub biorący w ręce kryształowy wazon babci Stasi może przysporzyć nawet palpitacji serca. 

Jakie jest na to rozwiązanie? Porządki z dzieckiem. Oczywiście nie w każdej czynności paroletni brzdąc będzie w stanie nam pomóc, ale są jednak takie, które wykonane wspólnie z dzieckiem mogą okazać się połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Układanie pościeli – jeśli jeszcze praktykujecie ten babciny zwyczaj z rozciąganiem pościeli, dobrze się składa. Prostowanie koca, czy prześcieradła będzie wymagało od dziecka odrobiny wysiłku, ale też będzie dla niego dosyć satysfakcjonującą i odpowiedzialną czynnością. Sama pamiętam ten rytuał wykonywany z moją babcią i jej skrupulatność w równiusieńkim składaniu każdej poszewki. 

Pranie i wszelkie czynności z tym związane, czyli sortowanie ubrań, wieszanie, a następnie składanie skarpeta do skarpety – to zadanie na dłuższy czas. Pomoc malucha może być tutaj nieoceniona pod warunkiem, że posiadł już dobrze umiejętność rozpoznawania kolorów i wie, że czerwona skarpeta z niebieską nie będą dobraną parą.

A skoro o ubraniach mowa… Wiosną pozwalamy sobie również na większą segregację, dochodzimy do wniosku, że nasza szafa kipi od ciuchów, które już dawno nie były wyciągane na światło dzienne. Jest to dobra okazja na zorganizowanie przebieranek. Niech jedno przebiera się za postaci z bajek lub filmów, a drugie odgaduje. Dla dziewczynek to też okazja do przymierzania ubrań mamy – za duże sukienki, żakiety lub buty na szpilkach, to niczym szafa lalki Barbie – pełna cudów i skarbów! Yay! 

No i dochodzimy do zabawek, a tych pewnie przez rok uzbierało się całe mnóstwo. Możecie razem z dzieckiem ustalić, które z nich pozostaną na pułkach, które odłożycie do specjalnego pudełka, by towarzyszyły dziecku np. podczas podróży, a których należy się pozbyć oddając np. bardziej potrzebującym szkrabom. Z połamanych kredek, podartych książeczek, czy innych, niekompletnych zabawek, możecie zrobić coś nowego, czyli pobawić się w tzw. recycling. Rysunki malca możecie zaś powkładać w ramki i powiesić w specjalnym miejscu nazwanym np. ściana sztuki.

A jakie są Wasze pomysły? W jakiej jeszcze pracy domowej taki maluch będzie pomocny?

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń