Czytaj
Wybór imienia dla dziecka - ilustracja

Wybór imienia dla dziecka

Oceń 132

W wielu kulturach akt nadania imienia ma charakter niemal magiczny, a słowo zyskuje moc sprawczą. Dlatego w pewnych kręgach imiona powstawały od nazw zwierząt (jeśli dziecko miało być silne jak niedźwiedź lub szybkie niczym tygrys) lub od zadań, jakie w przyszłości miał spełniać młody człowiek. Stąd na przykład imiona takie jak Mirosław, czy Sławomir, miały być przeznaczone dla osób, które w przyszłości zapisane miały "sławienie spokoju" lub "ukochanie pokoju". Istniały również imiona-amulety i zaklęte w nie obietnice chociażby dobrego oraz gospodarnego życia, podobnego do tego wiedzionego przez biblijną Martę. A w jaki sposób wybieramy imiona dla dzieci obecnie? Czego szukamy, gdy wspólnie wertujemy opasłe tomy imienników? A może częściej wybieramy imiona słynnych aktorów i gwiazd - bohaterów naszych czasów? Jak wybrać imię dla naszego maluszka tak, aby w przyszłości nie wstydziło się pokazywać swojego dowodu osobistego albo przedstawiać podczas rozmowy o pracę? Oto kilka dobrych rad.

Unikalność

Polskie Urzędy Stanu Cywilnego coraz częściej zgadzają się na imiona, które w polskiej tradycji nie występują lub są dla nas…. nietypowe. Dlatego nikogo nie dziwi, czy raczej - dziwić nie powinno, że w przedszkolach można spotkać Kevina, Rodiona (chociaż bohater "Zbrodni i Kary" Dostojewskiego nie jest chyba bohaterem, którego życie było specjalnie szczęśliwe) lub Druzjannę. Często taki wybór imienia podyktowany jest chęcią wyróżnienia swojego dziecka oraz podkreślenia jego wyjątkowości. Zdarza się, że to, co wydawało się świetnym pomysłem w chwili rejestracji, po latach wypada, delikatnie mówiąc, niekoniecznie najlepiej. Oto bowiem dzieci z przedszkola nauczyły się tak przekręcać litery, że imię Twojego dziecka z egzotycznego stało się obsceniczne. Czy naprawdę warto, dla chwilowej satysfakcji, narażać swoją latorośl na drobne prześladowania? Życie potrafi być wystarczająco trudne - nie ma sensu tworzyć dodatkowych problemów. 

Moda

Uważajmy na modę. Działa to mniej więcej tak samo, jak w przemyśle fashion - najpierw jedna osoba kupuje czerwoną czapkę uszatkę, a już po chwili cała ulica, dzielnica lub świat chodzą w tym samym nakryciu głowy. W pewnym momencie okazuje się, że jedną czapkę ciężko odróżnić od innej. Podobnie jest z imionami - jeśli wiemy, że już trzy koleżanki nazwały swoją córeczkę w ten sam sposób, może warto zastanowić się nad czymś innym?

Skojarzenia

Tak, wiemy, że każdy z nas w czasach nastoletnich miał swoich idoli i bardzo chciałby zapewnić dziecku sławę, nadając mu imię Britney lub Nick, ale ich historia wcale nie ma jednoznacznie dobrego zakończenia… Spróbujmy swoje fascynacje utrzymywać w sferze plakatów wieszanych na ścianie, a dziecku zapewnijmy dobry start szukając inspiracji w innych miejscach. 

Pisownia

Wyobraźmy sobie ten tysiąc osiemnasty raz, kiedy nasza mała Ettie jest już dorosłą Etienne i musi znowu przeliterować swoje imię panu w banku, urzędzie, na poczcie lub przy podpisywaniu umowy na telefon komórkowy albo kartę w bibliotece. To może być poważnie uciążliwe, zwłaszcza że nie każdy musi wiedzieć, jak czyta się takie imię. W odwecie dziecko może nam nie kupić prezentu pod choinkę, a tego zwyczajnie nie chcemy, prawda?

Rym

Być może w chwili, gdy nadajemy imię dziecku wydaje się nam, że to całkiem zabawne nazywać się Róża Burza lub Milena Makarena, ale nie - czas pokaże, że to wcale nie jest zabawne. Tak samo, jak imiona, z inicjałów których można złożyć takie skróty jak ZUS lub PIP. Bo jakże blisko od PIP jest, no cóż… Uważajmy na imiona. Są magiczne i spróbujmy tego nie zepsuć.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń