Czytaj
Wyjeżdżasz na wakacje z bezdzietną parą? Nie mów tego na głos! - ilustracja

Wyjeżdżasz na wakacje z bezdzietną parą? Nie mów tego na głos!

Oceń 3

Kiedy patrzymy na młodych rodziców, kiedy ich słuchamy powtarzamy sobie: hej, ja nigdy taka/taki nie będę. Te ciągłe wywody na temat tego co zjadło, jaka była kupka, co powiedziało, co zrobiło, że pierwszy krok, że pierwsze słowo, że pierwsze siku w nocnik… masakra!

A potem zachodzimy w ciążę, rodzimy i okazuje się, że… nasze maleństwo jest najpiękniejsze na całym świecie i jak to możliwe, że on/ona tego nie widzi? Skutecznie i dobitnie chcemy podkreślić, że macierzyństwo dało nam tak wiele (oprócz tego co odebrało) i że przecież ta mała istotka to istny cud świata.

Wszystko fajnie dopóki nie zaczniemy przesadzać, jest taka cienka granica, po której przekroczeniu nasi bezdzietni znajomi będą chcieli udusić nas lub w najlepszym wypadku, całkowicie zerwą z nami kontakt.

Czego więc unikać na spotkaniach lub wspólnym wyjeździe ze znajomymi, którzy jeszcze nie mieli okazji, by z macierzyństwem spotkać się twarzą w twarz?

Nie pokazuj po raz setny zdjęć swojego potomka - jedno lub dwie fotografie są ok, ale na boga - cały album?

To samo tyczy się filmów, nikt przecież nie jest w stanie skupić się na video dłuższym niż 10 sekund. Jeśli więc nakręciłeś/nakręciłaś całogodzinną kąpiel nie dziw się, jeśli znajomi zaczynają ziewać, nerwowo zerkać na zegarek lub stadnie wychodzić do toalety.

Nie mów zdrobnieniami - nawet dzieci ogłupia ciągłe „mamusia przyniesie ci cukiereczka”, „jak mój pampuś się dziś czuje” „słoneczko, podaj mi proszę tą gazetkę”… Przecież jesteśmy dorośli, używajmy więc dorosłego języka, a wszyscy będą czuli się komfortowo.

Nawet nie wiesz, jak bardzo jestem zmęczona/zmęczony… Tak, doskonale zdajemy sobie sprawę (wszyscy), że macierzyństwo to nie prosta rzecz, to pełnoetatowa harówka. Jednakże ciągłe narzekanie, zwłaszcza na wspólnych wakacjach nie wpłynie dobrze na nasze kontakty międzyludzkie - ile można wytrzymać z taką marudą, która ciągle ma pod górkę?

Zobaczysz, jak sama urodzisz / jak sam zostaniesz ojcem. Z pewnością, o tym czym macierzyństwo jest dowiadujemy się tak naprawdę dopiero wtedy, kiedy sami stajemy się rodzicami. Ale kiedy nasi znajomi kolejny raz słyszą zdanie w tym stylu, istnieje duża szansa, że w którymś momencie wybuchną, albo po prostu poczują się urażeni. Niestety, możemy nie zdawać sobie sprawy z jakich powodów nie mają dzieci - może to kwestia wyboru, a może kwestia zdrowotna. A po drugie, powtarzanie na okrągło, jak macierzyństwo nas wzbogaca stawia inne osoby w pozycji kogoś gorszego. 

Nie kontrolowanie swojego potomka, czy to w trakcie rozmowy, czy wspólnego posiłku. Lubimy rozpieszczać nasze dzieci, staramy się być wyrozumiali i uważnie słuchać tego co maluch chce nam przekazać. Jednak dziecko musi wiedzieć również o tym, że w pewnych sytuacjach powinno grzecznie poczekać na swoją kolej. W trakcie obiadu ze znajomymi lub kawy z koleżanką taki plątający się i absorbujący brzdąc może skutecznie popsuć nastrój spotkania. Nie każdy jest tak tolerancyjny i jeśli już umawiamy się na spotkanie, zaaranżujemy je tak, by każdy czuł się komfortowo.

A jakie są wasze doświadczenia – i jako rodzica i jako nie rodzica?

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń