Czytaj
Zadziwiające rzeczy, które mają wpływ na sposób w jaki jesz - ilustracja

Zadziwiające rzeczy, które mają wpływ na sposób w jaki jesz

Oceń 132

Drogi czytelniku, zechciej na chwilę wybrać się w krótką podróż w świat nieodległych wspomnień i zastanów się bardzo dokładnie co, jako pierwsze, nakładasz na talerz, gdy przychodzi czas posiłku. Usłysz szmer kafeterii lub bufetu, weź głęboki oddech i sięgnij po... no właśnie - co? Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Cornell przeprowadzili badania, które wykazały, że aby zdrowo się odżywiać na nasz talerz, na początku, powinny trafić rzeczy zdrowe: warzywa, owoce albo kasze. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zjemy mniej produktów kalorycznych. Z badań wynika, że osoby, które najpierw otrzymały na śniadanie sałatkę mniej chętnie sięgały po tłuste jajka lub bekon. W wypadku odwrotnym, gdy pierwszą potrawą były jajka sadzone, tylko 29% osób decydowało się na zdrowy dodatek w postaci warzyw lub sałatki. Zadziwiające, prawda? Ale to nie koniec! Oto kilka innych ciekawostek dotyczących sposobu w jaki się odżywiamy.

Otoczenie

Przenieśmy się z restauracji do sali kinowej. Rozpoczyna się seans filmu, na który od dawna czekaliśmy. Światła gasną, reklamy się kończą, sięgamy do kubełka z popcornem, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie wyprawy do kina. Do naszych ust trafiają kolejne ziarna kukurydzy. Ciekawostka? Proszę bardzo - okazuje się, że niezależnie od tego, czy popcorn jest znakomicie przyrządzony i absolutnie wspaniały, czy może zimny i stary - i tak go zjemy. Dlaczego? Ano dlatego właśnie, że jesteśmy w kinie. Okazuje się, że otoczenie ma duży wpływ na nasze smak. Jesteśmy w kinie, więc naturalnym dla nas jest, że jemy popcorn, a jeśli nasz mózg podpowiada: "to nie jest smaczne!", ignorujemy go. W końcu przecież zgasły światła, zasługujemy na kubełek kukurydzy.

Znajomi

Nie będzie chyba zaskoczeniem, że czasem zupełnie nieświadomie podczas zamawiania posiłku, sugerujemy się tym, co ląduje na talerzu naszych przyjaciół oraz bliskich. Jeśli zdecydują się na sałatkę - prawdopodobnie coś podobnego będzie i naszym zamówieniem. Jeżeli natomiast pójdą w stronę frytek, my również pomyślimy: "mogę sobie na to pozwolić". Takie działanie to podświadome dążenie do dopasowania się do jakiejś grupy, której jesteśmy częścią.

Atmosfera

Wybierasz się w miejsce, w którym będzie głośna muzyka oraz ostre światła? Prawdopodobnie zjesz więcej nie tylko objętościowo, ale i bardziej kalorycznie. Agresywne oświetlenie oraz atmosfera zgiełku sprzyja spożywaniu fast foodów. Leniwa muzyka, punktowe światło, delikatne kolory - te czynniki sprzyjają rozkoszowaniu się podanym posiłkiem. Jemy dłużej, ale i zdrowiej, ciesząc się każdym kęsem.  

Dostępność

Na koniec fakt, który wszyscy zapewne znamy, ale często o nim zapominamy - najczęściej i najchętniej sięgamy po produkty, które mamy pod ręką. Dlatego jeśli chcesz zmienić swoją dietę i popracować nad złymi nawykami, pudełko ciasteczek ukryj w miejscu trudno dostępnym, a na stole połóż miseczkę z orzechami lub owocami. W lodówce trzymaj sok wielowarzywny, a napoje gazowane upchnij gdzieś głęboko, głęboko w szafce, do której aby się dostać musisz wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności akrobatycznych. Uwierz nam - tak będzie lepiej.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń