Czytaj
Zakatarzony nosek nie musi być czerwony - ilustracja

Zakatarzony nosek nie musi być czerwony

Oceń 22

Nieżyt nosa to częsty objaw infekcji, na dodatek bardzo uciążliwy - szczególnie dla dziecka, które nie potrafi jeszcze dobrze wydmuchiwać noska. Oprócz trudności z oddychaniem, dochodzi tu jeszcze do przykrego podrażnienia delikatnej skóry w środku i wokół nosa. Czy da się temu skutecznie zaradzić?

O katarze słów kilka

Katar, zwany również nieżytem nosa, jest całym zespołem objawów zapalenia błony śluzowej nosa, do której dochodzi zwykle na skutek działania różnych wirusów lub na tle alergicznym. Jaka by to nie była przyczyna, każdy nieżyt nosa to ogromna uciążliwość.

Do objawów nieżytu nosa zaliczamy przede wszystkim wyciek wydzieliny, opuchnięcie nozdrzy, kichanie, drapanie i swędzenie w nosie, zatkany nos. Katarowi może towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy, kaszel, łzawienie i pieczenie oczu oraz ogólne osłabienie. Wyjątkowo uciążliwy katar bywa dla dzieci nie lada przykrością. Składa się na to kilka powodów. Po pierwsze, dzieci nie potrafią dobrze i systematycznie opróżniać noska z wydzieliny albo robią to bardzo niechętnie. Po drugie, trudniej im z katarem funkcjonować. Doskwiera im brak apetytu , mają problem ze spaniem, bo nie potrafią oddychać ustami. Zwykle są więc bardzo marudne i rozdrażnione, trą szczypiące oczy i swędzący nosek, powodując dodatkowe podrażnienia w tych miejscach. A przecież skóra dziecka jest  delikatna i bardzo wrażliwa na takie zatarcia.

Podrażnienia skóry i błon śluzowych w katarze

Zaczerwieniony obszar w okolicach noska i podrażnienia wewnątrz, to częsty objaw towarzyszący katarowi u dziecka. Zwykle powodem jest wyciekająca z nosa wydzielina, która podrażnia śluzówkę i wysusza delikatną skórę pod noskiem. Do tego dochodzą otarcia spowodowane częstym używaniem chusteczki lub tarciem swędzących miejsc rączkami. Podrażnienia skóry nasilają dyskomfort u dziecka mającego katar. Dochodzi uczucie napięcia skóry, pieczenie i zaczerwienie tych miejsc. Skóra jest poraniona i szczypie przy kontakcie np. z jedzeniem lub kosmetykami pielęgnacyjnymi.

Jak przeciwdziałać podrażnieniom skóry podczas kataru?

Nieżyt nosa wcale jednak nie musi oznaczać podrażnień . Można temu zapobiec, jeśli już na samym początku zadbamy o właściwą pielęgnację  newralgicznych miejsc. Podstawą jest regularne oczyszczanie nosa z wydzieliny. Jeśli maluch jest za mały na wydmuchiwanie w chusteczkę, należy stosować specjalny aspirator. W początkowej fazie, gdy katar ma postać wodnistej wydzieliny, udrażnianie dróg oddechowych powinno być bardzo częste. Wszystko po to, by wydzielina nie wypływała samoistnie, nie zalegała pod nosem i nie podrażniała naskórek. Co jakiś czas należy również użyć chusteczki, ale trzeba robić to bardzo delikatnie, najlepiej bardzo miękkimi chusteczkami przeznaczonymi dla dzieci.

Jeżeli nasze dziecko potrafi opróżniać nos, warto dopilnować, by robiło to poprawnie i regularnie. Zwróćmy uwagę, by nos nie stał się podwójną ofiarą- zarówno swojego nieżytu jak i zbyt dynamicznego i gwałtownego udrożniania. Zakupmy mu najbardziej miękkie chustki higieniczne, które będą miłe w dotyku. Nie powinny być nasączane aromatycznymi olejkami czy mentolem, bo to może tylko podrażniać skórę.

W ramach profilaktyki warto również używać wody morskiej w sprayu. Ma ona dobroczynne działanie na śluzówkę nosa i może być stosowana również przez małe dzieci. Dzięki zawartości minerałów i pierwiastków śladowych, preparat ten nawilża błony śluzowe nosa i regeneruje je. U niemowląt nosek można zakraplać zwykłą solą fizjologiczną.

W czasie kataru należy bezwzględnie zrezygnować ze stosowania na skórę twarzy kosmetyków perfumowanych czy zawierających alkohol. Ładnie pachnące kremiki czy balsamy warto na jakiś czas odstawić na półkę i zastąpić je jak najbardziej naturalnymi i niealergicznymi produktami o właściwościach nawilżających.

Co robić, gdy katar podrażnia skórę nosa?

Jeśli się nam nie udało przeciwdziałać podrażnieniom skóry podczas kataru, należy szybko podjąć działania mające na celu złagodzenie tego objawu i doprowadzenie do szybkiej regeneracji. Najważniejsza w tym wszystkim jest ulga malucha, dlatego podrażnioną powierzchnię należy przede wszystkim natłuszczać. Zwykła wazelina czy krem z witaminą A z pewnością zminimalizują dyskomfort i pozwolą naskórkowi się szybciej zregenerować. Nie wolno stosować typowych maści na katar, bo te zwykle zawierają olejki eteryczne, które tworzą podrażnienia.  Istotne w tym wszystkim jest regularne smarowanie pieczących miejsc, by nie dopuszczać do ich większego wysuszenia. Na noc warto dziecku nałożyć grubszą warstwę kremu lub maści a gdy skóra się zregeneruje, dbać o jej regularne nawilżanie.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń
Rockandrollowy Pluszak

Wszystkie utwory

Rockandrollowy Pluszak - okładka

Rockandrollowy Pluszak

00:58
Wesoły Miś Eryś i przyjaciele - okładka

Wesoły Miś Eryś i przyjaciele

02:26
Miś Patryś i pierwszy śnieg - okładka

Miś Patryś i pierwszy śnieg

03:32
Mój mały przyjaciel - okładka

Mój mały przyjaciel

01:22
Zdrowieje z Misiem Farmakusiem - okładka

Zdrowieje z Misiem Farmakusiem

03:04
Zdzisiek i czary - okładka

Zdzisiek i czary

00:43
Magiczna przygoda Misia OLI - okładka

Magiczna przygoda Misia OLI

01:18
Miś bez imienia - okładka

Miś bez imienia

02:43
Zakochany Miś - okładka

Zakochany Miś

03:29
Bardzo kochany miś - okładka

Bardzo kochany miś

01:02
Miś na dobranoc - okładka

Miś na dobranoc

00:50
Ubraniowa zagadka - okładka

Ubraniowa zagadka

01:33

Ulubione utwory